Masa solna

Share Button

Zabawa z masą solną jest niesamowita. Aż dziw, że nie wpadłam na to wcześniej. Z masy solnej można wyczarować naprawdę prześliczne dekoracji na różne okazje. Na pewno będziemy do niej wracać niejednokrotnie, bo to świetna zabawa z dzieckiem. Tymczasem przedstawiamy efekty naszych starań.

Do wykonania masy solnej potrzebne będą:

  • szklanka mąki,
  • szklanka soli,
  • 125 ml wody (my dałyśmy trochę więcej). Ważne jest, aby osiągnąć odpowiednią konsystencję – nie kruszącą się, ale też nie lejącą.

Wsypujemy składniki na stół i dokładnie wszystkie  mieszamy. Powoli dolewamy zimnej wody i wyrabiamy ciasto, aż masa uzyska odpowiednią konsystencję. Przy tworzeniu krokodyla użyłyśmy łupinek po pistacjach, co dało bardzo ciekawy efekt końcowy. Jeśli robimy większe, bardziej złożone figurki, można skorzystać z wykałaczek, aby elementy były stabilniejsze.

Dla maluszków można uatrakcyjnić zabawę dodając do masy naturalne barwniki takie jak:  kakao, cynamon, kurkuma, papryka. My nie dodałyśmy, ponieważ Lila uwielbia malować farbkami.

Po wykonaniu ozdób z masy solnej należy poddać je suszeniu w piekarniku w temperaturze 70-80°C. Pamiętać przy tym należy, że im niższa temperatura suszenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo popękania masy solnej.

Po osuszeniu czas na wielkie malowanie. Lila samodzielnie pomalowała bałwanka oraz serduszko.

1 thought on “Masa solna”

  1. Pamiętam taką zabawę z dzieciństwa. Była bardzo popularna w przedszkolu, do którego chodziłam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *