Muzyka wspiera rozwój

Ruch przy muzyce jest jednym z elementów zaspokajania potrzeby aktywności fizycznej dziecka. Zabawy ze śpiewem są więc konieczne nie tylko dla właściwego rozwoju umysłowego dziecka, ale wpływają również na jego rozwój fizyczny. Aby zabawa spełniła swoją rolę, dając dziecku możliwość wyżycia się i zadowolenie, nie możemy zmuszać dzieci do ścisłej dyscypliny ruchowej.
Zabawa umuzykalniająca pomoże wzbogacić zasób wrażeń słuchowych przez wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń, mających na celu rozpoznawanie i przyswajanie różnych dźwięków (śpiew ptaków, szum deszczu, dźwięki wydawane przez pojazdy mechaniczne). W czasie zabawy zapoznajemy również dzieci z brzmieniem niektórych instrumentów muzycznych,jak grzechotka, bębenek, kołatka, tamburyn.
Małe dziecko nie ma jeszcze wyrobionego zmysłu ruchowego, brak mu wyczucia przestrzeni i związanego z tym poczucia porządku w grupie. Należy więc pamiętać przede wszystkim o tym, by zabawa nie była dla dziecka męcząca i wykonywana z obowiązku. Warto też odwiedzać od czasu do czasu  sale zabaw dla dzieci. To doskonała okazja, aby wśród kolorowych atrakcji ćwiczyć zmysł równowagi oraz aktywność fizyczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *